DEBATPërballje

Cka kishit me bo per vendin e juaj nese do ishit kryeminister/re ?

Te jesh kryeminister/re do te thote te jesh ne ate nivel qe ti e ke cilesuar veten si dicka me i idealizuar per sigurimin e nje populli. Te jesh kryeminister/re do te thote te punosh dite e nate , jo per interesa personale por per te miren e popullit. Te sigurosh nje drite te vogel ne ate erresire te madhe! Te respektohesh e te jesh i dashur me te gjithe, nese je zgjedhur nga vota e popullit...

Te jesh kryeminister/re eshte nje pergjegjesi e madhe.Do te thote qe para vetes ke nje popull te tere te cilet presin mbrojtje, sigurim nga ti.

 

Te jesh kryeminister/re do te thote te jesh ne ate nivel qe ti e ke cilesuar veten si dicka me i idealizuar per sigurimin e nje populli. Te jesh kryeminister/re do te thote te punosh dite e nate , jo per interesa personale por per te miren e popullit. Te sigurosh nje drite te vogel ne ate erresire te madhe! Te respektohesh e te jesh i dashur me te gjithe, nese je zgjedhur nga vota e popullit atehere patjeter se do respektohesh e do jesh i dashur per ta. E nese je zgjedhur nga nje leter fallso e miratuar nga njerez qe punojne per interesa personale , atehere mos prit fare per respekt e dashuri! Duam drejtesi?! A eshte diqka qe po kerkojme shume? Pak drejtesi dhe dashuri , na mjafton nje vullnet per pune te metutjeshme. Na mjafton shpresa per nje te ardhme te ndritur! Te jesh kryeminister/re do te thote te sakrifikosh gjumin e te punosh deri ne mengjes..per popullin tend. Te ndertosh vende te reja pune , te punosh per te ardhmen e dikujt.. te mos shpenzoni para kot duke ngrene darka me miq e duke ngre dolli me djersen e popullit ! Duam nje qeverisje te mire ! Nje qeverisje ku secili do perkrahte njeri tjetrin , ku secili do paraqiste nje imazh te mire per vendin tone , ku secili do na perfaqesonte ne menyre te denje. Nese do ishit ju ne kete pozite , atehere cfare do benit per vendin tuaj !

Diskutim

Une mendoj se me qenë kryeministre kisha me fillu me ndryshim ne turizem dhe te hapja kompani te medha per futjen e njerezve ne pune dhe mbi te gjitha me sjell invesitore te rinje pershkak se i duhen invesitoret me shume se kurre Kosoves.

Sikur të isha kryeminster i vendit, fillimisht do t'i zgjedhje njerzit e duhur dhe meritor rreth vetës, dhe pastaj do filloja të punoj për të mirën e vendit tem.

Definitivisht e kisha ndjeke shembullin e kryeministrit kanadez!

Cdo pune qe e kisha punu kish me qene shume korrekte. Llogaridhenia do te ishte njesoj si para nje qytetari te thjeshte ashtu edhe para organeve te shtetit...

Ne fakt nëse kisha qenë Kryeministre e vendit,do të punoja në tri sfera:shëndetësi,arsim dhe mbrojtje.Me rregullim të ketyre tri shtyllave do te punoja ne sfera të tjera.

Sikur të isha kryeministër i vendit krejt parregullsitë i kisha kthy në të rregullta. Kisha përmirësuar spitalet, shkollat, u kisha ndihmuar të varfërve e shumë gjëra tjera që edhe sado që mundohem me shkrujt, prap do të ishin pak.